دسته بندی نشده

ورق لاستیکی – ورق منجید دار لاستیکی – ضربه گیر لاستیکی – ورق کتان – فرش لاستیکی -ورق یک رو صاف – یک رو آج دار

لاستیک سازی جم انواع ورق های   لاستیک نئوپرن   CR، لاستیک ضدروغن NBR  ، لاستیک SBR  ،لاستیک سیلیکون ، لاستیک منجید دار(کتان)  ، لاستیک پلی استر ،ورق لاستیک ضد اسید ، لاستیک شیاردار ، لاستیک شیفر ، لاستیک ضد اسید EPDM  ، لاستیک ضد سایش PBR  ، ، ، لاستیک وایتون در ضخامت 1 الی 10 میل با عرض حداکثر 150 سانت را تولید میکند . 

ورق ها به صورت : گوشتی دو رو صاف ، یکرو صاف ، یکروآجدار ، دو رو آجدار ، یک لایه منجیدار ، دو لایه منجیدار ، متقالدار (متقال دار) ، کتان و نخ دار تولید میشود .

در زیر برخی از خواص انواع ورق ها را توضیح میدهیم.

ورق لاستیک CR  : به دلیل داشتن کلر در ساختار مولکولی تمام خواص آن بر خلاف لاستیک طبیعی می باشد. مقاومت جوی عالی از بارزترین خصوصیت این لاستیک می باشد. در برابر روغن، اسید ها و بازها مقاومت نسبتاً خوبی دارد. مقاومت محیطی و استحکام کششی آن در حد مطلوبی است. چسبندگی عالی به الیاف و فلزات از عمده خصوصیت دیگر این لاستیک می باشد که در ساخت ضربه گیر های پل ها، ضربه گیر بنادر و… مورد استفاده قرار می گیرد. روکش لوله های میعانات نفتی و گازی به دلیل مقاومت در برابر آفتاب و شرایط جوی و اوزون از دیگر کاربرد های این لاستیک می باشد. تنها نقطه ضعف این لاستیک قیمت بالا نسبت به سایر پلیمر های لاستیکی است.

لاستیک ضد روغن NBR :

ورق لاستیک ضد روغن این محصول را با نام‌های دیگری همچون ورق لاستیک روغن‌گیر، ورق لاستیک اکریلونیتریل بوتادین، و ورق NBR نیز می‌شناسند

ورق لاستیک ضد روغن را می‌توان یکی از موثرترین راهکارهای عایق بندی قطعاتی به شمار آورد که در معرض فرسایش، درتماس با حلال‌ها و روغن‌های داغ صنعتی قرار دارند.

در مواردی که مقاومت به خوردگی روغن نیاز است ، از  لاستیک NBR استفاده می شود .  مصارف بسیار مختلفی در صنعت دارد . شکل ظاهری این محصول به صورت سطحی صاف و صیقلی با رنگ مشکی براق می باشد .

از مهمترین ویژگی های لاستیک ضد روغن ان بی آر (NBR) می توان به چند مورد از آن ها اشاره کرد : مقاومت در برابر کشش و سایش ، مقاومت در برابر خورندگی انواع روغن های داغ صنعتی ، انعطاف پذیری بسیار مطلوب ، مقاومت دربرابر حلال های صنعتی ، آب ، نمک ها ، مقاومت در برابر نفوذ گاز ها ، عایق جریان الکتریسیته ، مقاومت در برابر ازون و تابش انواع اشعه های خطرناک مثل فرابنفش و ده ها ویژگی دیگر که به شما کمک خواهد کرد که مناسبترین محصول را برای صنعت خود استفاده کنید . از مهمترین موارد کاربرد و استفاده لاستیک ضد روغن ان بی آر (NBR) می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاربرد در صنعت هوا فضا ، صنایع مربوط به نیروگاه ها و پتروشیمی ها ؛ به عنوان مثال : کاربرد در درزگیر ها و شلنگ های سوخت

خواص:

مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر نفوذ گازها، جهندگی خوب، کارایی در دماهای پایین، مقاومت حرارتی و گرمایی خیلی خوب

کاربرد:

برای لوله های پلاستیکی گازوئیل، محفظه های روغن، دیافراگم پمپ های سوخت، واشر ها، انواع آب بند ها و درزگیر ها، کاربرد در صنایع خودرو سازی و هوا فضا به عنوان مثال در درزگیر ها و شیلنگ سوخت و حتی لنت ترمز، ظروف ماشین های شیر دوش، دستکش های پزشکی و صنعتی، ادوات چاپ و غلطک و چرخ های متحرک، زیره های مقاوم در برابر روغن برای کفش های کار ایمنی، برای تولید فوم و اسفنج و تشک نیز استفاده می شود.

ورق لاستیکی طبیعی NR

این لاستیک نسبت به سایر لاستیک های مصنوعی دارای خواص بی نظیری است. یکی از این مزایا چسبندگی ساختاری فوق العاده آن نسبت به سایر لاستیک های مصنوعی است. دارای استحکام کششی بالایی است .در حالت پخته شده خاصیت ارتجاعی زیادی دارد. در برابر اسید ها، روغن ها و مواد شیمیایی مقاومت کمی دارد. از این لاستیک در ساخت قطعات ضربه گیر و لرزه گیر، واشر های آب بندی و ورق های لاستیکی استفاده می شود.رشد برشی بالایی دارد و محدوده دمایی کاری آن ۶۰- الی ۸۰+ درجه سانتی گراد میباشد.

لاستیک طبیعی  Natural rubber )NR)

مزایا :

۱-  ارزان بودن

۲- انعطاف پذیری در دمای پایین

۳- مقاومت در برابر آب

۴- قدرت مقاومت پارگی بالا

۵- مقاوم در برابر ضربه

۶- مقاوم در برابر رشد برشی بالا

۷- جهندگی بالا

۸- مقاوم در برابر فشردگی

معایب:

۱-  ضعیف در برابر روغن و بنزین

۲- ضعیف در برابر حلال های هیدروکربنی

۳- ضعیف در برابر گازها

۴- مقاومت کم در برابر نور خورشید و اوزون

۵- مقاومت کم در برابر شعله و اشتعال

لاستیک SBR  :  این پلیمر به عنوان پر کاربرد ترین لاستیک در دنیا می باشد. به دلیل قیمت مناسب از حجم تولید بالایی نسبت به دیگر لاستیک ها برخوردار است. مقاومت پارگی نسبتاً خوب در کنار قیمت مناسب، آن را جهت تولید انواع واشر، ضربه گیر، لرزه گیر، عایق برق ولتاژ پایین بسیار مناسب کرده است. از آلیاژ NR-SBR در ساخت نوار نقاله و BR-SBR به عنوان لاستیک ضد سایش استفاده می گردد.

خواص:

دارای مقاومت فرسایشی عالی است و با افزایش درصد سیس و وینیل بوتادین در آن مقاومت فرسایشی باز هم افزایش می یابد، مقاومت در برابر سایش، جهندگی خوب، انعطاف پذیری در دمای پایین، مقاومت در برابر ترک خوردگی، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر ضربه.

کاربرد:

تایر و لاستیک، لوله ها و پوشش های لاستیکی و شیلنگ ها، کابل های سیم کشی، تسمه و نقاله، موکت و کفپوش، زیره و پاشنه کفش و اسفنج و محصولات اسفنجی.

یکی از مهم ترین کاربرد های SBR استفاده از آن در ساخت تایر است به خصوص آن قسمتی از تایر که با زمین در تماس است که به آن قسمت تِرِد (Thread) گویند.

خاصیت مهم SBR برای این استفاده عمده در صنعت لاستیک عبارتند از:

1- مقاومت پارگی 2- مقاومت خستگی 3- مقاومت فلکس 4- مقاومت سایشی 5- مقاومت در برابر سُرخوردن (خاصیت چنگ زنی به آسفالت را دارد).

لاستیک سیلیکون :

از آنجا که سیلیکون ها گران قیمت هستند لذا از این لاستیک بجز در مواردی که مقاومت زیادی در مقابل دماهای خیلی بالا مورد نیاز باشد استفاده نمیشود. معمولاً استحکام بالایی ندارند، اما قسمت عمده استحکام میتواند در دماهای خیلی بالا باقی بماند. گستره دمای کار این لاستیک ۱۰۰- الی ۴۰۰+ درجه سانتی گراد میباشد.

لاستیک منجید دار(کتان)  :

لاستیک منجید دار کتان بسیار انعطاف پذیر می باشد . به منظور حفظ استحکام بیشتر این محصول ، کتان و نخ های الیاف مصنوعی که بسیاری آن ها را با نام های منجید می شناسند ، در ساختار لاستیک به کار می روند ؛ به همین دلیل به این محصول لاستیک منجید دار می گویند . لاستیک منجید دار دارای ویژگی های بسیار زیادی می باشد ؛ اما ویژگی هایی که سبب می شود تا این محصول در صنعت مورد استفاده قرار گیرد عبارت اند از : تحمل حرارت تا 150 درجه سانتیگراد ، هدایت و انتقال حرارتی بسیار کم ، مقاومت در برابر اشعه های مخرب ، مقاومت در برابر جریان الکتریسیته ، انعطاف بسیار مناسب ، مقاوم در برابر کشش و سایش و ده ها ویژگی دیگر که سبب می شود که از این محصول در صنعت خود استفاده کنید .

.

لاستیک ضد اسید  : EPDM  مخفف کلمات اتیلن پروپیلن داین مونور است .

لاستیک ضد اسید EPDM  : ترکیبی از الاستیکه است که تمامی ویژگی های لاستیک طبیعی را دارد . اما ویژگی هایی که لاستیک ضد اسید را منحصر به فرد می کند ، تحمل کشش و سایش بسیار عالی و همچنین حفظ ساختار در مواد شیمیایی از قبیل اسید و باز های صنعتی می باشد . همچنین لاستیک ای پی دی ام ضد اسید تنها لاستیکی است که عایق بودن خود را در کابل های (60kv) حفظ می کند . از مهمترین ویژگی های لاستیک ضد اسید ای پی دی ام ، می توان به چند مورد اشاره کرد : مقاومت شیمیایی بسیار بالا در برابر اسید ها ، باز ها و حلال های قطبی ، مقاومت و عدم از هم پاشیدگی در برابر نور و گرمای خورشید و شرایط مخربی همچون رطوبت ، مقاومت در برابر گاز های مخرب از قبیل گاز ازون ، مقاومت در برابر اشعه های مخرب از قبیل اشعه فرا بنفش ، مقاومت در برابر حرارت ( تا 120 درجه سانتیگراد ) ، مقاومت در برابر جریان الکتریسیته و ده ها ویژگی دیگر که به شما کمک میکند تا بهترین گزینه لاستیک را برای صنعت خود استفاده کنید . از مهمترین کاربرد های این محصول میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

کاربردی و مورد استفاده در پتروشیمی ها ، نیروگاه ها ، سکوهای نفتی ، صنایع نظامی و همچنین کاربرد در صنایع الکترونیک

کاربردی برای تولید لباس های آزمایشگاهی که درمحیط هایی حاوی مواد شیمیایی کار میکند

مورد استفاده در برای تولید انواع واشر و قطعات لاستیک که در محیط های شیمیایی کار میکند

کاربردی در موتور ماشین و تولید باتری

و . . .

لاستیک سازی جم قادر به ارائه انواع لاستیک ضد اسید ای پی دی ام در عرض های 1 متر و 1.2 متر می باشد

لاستیک سازی جم ورق لاستیک وایتون را در دو گرید استاندارد تولید می‌کنند: گرید A و B.

هر دو نوع این ورق، خواص مشابهی دارند اما میزان فلوئور بیشتر در گرید B، مقاومت سیال را در این نوع افزایش داده و انعطاف پذیری را بهبود می‌بخشد.

به همین دلیل است که اغلب، از ورق لاستیک وایتون گرید B در فرایندهای شیمیایی و نیروگاه‌های تولید انرژی استفاده می‌گردد.

مزایای ورق لاستیک وایتون، موجب شده تا محبوبیت آن با سرعت بالایی افزایش یابد و صنایع مختلفی از آن استفاده نمایند.

برخی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این محصول، که باعث وجود کاربردهای فراوان در آن شده را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

 • * ورق لاستیک وایتون، مقاومت بسیار خوبی در برابر دمای بالا و فشرده سازی دارد؛

این مزیت، ورق وایتون را برای ساخت آستر شیلنگ در صنعت خودروسازی مناسب ساخته است.

 • * انعطاف پذیری مطلوب این محصول، نصب و هندلینگ آن را بسیار ساده می‌نماید.
 • * قدرت چسبندگی وایتون به فلزات، قابل توجه بوده و نصب آن را راحت‌تر می‌کند.
 • * لاستیک وایتون، در مجاورت روغن‌های نفتی، حتی به مدت طولانی و در دمای بالا دوام می‌آورد.
 • * مقاومت ورق‌های وایتون در برابر مواد شیمیایی و بیشتر حلال‌های آلی، بسیار بهتر از ورق‌های لاستیکی دیگر است.

این ویژگی چشمگیر، وایتون را در برابر اکسیداسیون و خوردگی شیمیایی، مصون ساخته است.

 • * این محصول، ثبات ابعادی خود را در دماهای زیر صفر، تا منفی 28 درجه سانتیگراد حفظ می‌نماید.

البته مقدار دقیق این مقاومت، در گرید A و B، اندکی متفاوت خواهد بود.

 • * تحمل حرارتی ورق لاستیک وایتون برای مدت طولانی، که با عنوان دمای ایمن و کاربردی شناخته می‌شود، مثبت 200 درجه سانتیگراد می‌باشد.

این مقدار نیز، در گرید A و B، اندکی تفاوت خواهد داشت.

 • * لاستیک وایتون از مقاومت خیره کننده‌ای در برابر اکسیژن، سیالات هیدرولیک مصنوعی، روغن معدنی، و ازن برخوردار است.
 • * وایتون، مقاومت فوق العاده‌ای در برابر اسیدها، هیدرو کربن‌ها، و حتی نور خورشید خواهد داشت.
 • * نفوذ پذیری گاز در این ورق لاستیکی، بسیار پایین است و این محصول، کمترین میزان احتمال نشت گاز را در میان ورق‌های لاستیکی دارد.
 • * لاستیک وایتون، از قدرت عایق بندی الکتریکی نیز برخوردار می‌باشد.
 • * خواص مکانیکی این محصول، آن را در برابر پارگی مقاوم نموده است.

شناسایی وایتون :

نسبت به NBRو سیلیکون سنگین تر است رنگ آن براق نیست و نوع Diflash شده آن که با کربن سنگ شور شده است مات تر می باشد . اورینگ وایتون یا نسوز در اثر کشیدن یا کارکرد در روغن ، گازويیل و بنزین حالت خود را حفظ می کند .

لاستیک ضد سایش PBR :

میزان چسبندگی و مقاومت پارگی و استحکام ضعیفی دارد. دارای پایین ترین دمای شیشه ای شدن است و به راحتی تا دمای ۶۰- درجه سانتیگراد عملکرد مطلوبی از خود نشان می دهد. به همین منظور برای به دست آوردن خواص مطلوب از آن به صورت آلیاژ با دیگر لاستیک ها استفاده می شود. ترکیب BR-SBR به عنوان لاستیک ضد سایش استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *